DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Endüstriyel Mirası Gündeme Taşıyan Uluslararası Bir Proje: CONSIDER

Endüstriyel Mirası Gündeme Taşıyan Uluslararası Bir Proje: CONSIDER
REKLAM ALANI
20.10.2021
A+
A-

Kadir Has Üniversitesi’nin Koordinatörlüğünde
Endüstriyel Mirası Gündeme Taşıyan Uluslararası Bir Proje: CONSIDER
Kadir Has Üniversitesi endüstri mirasının korunmasını amaçlayan, bu alanda bilgi, deneyim ve yenilikçi fikirlerin paylaşımını teşvik eden uluslararası bir projenin öncülüğünü üstleniyor: “Kentsel Gelişme için Bir Kaynak Olarak Endüstri Mirasının Sürdürülebilir Yönetimi” (CONSIDER) adı verilen proje, Avrupa Birliği Ufuk 2020 RISE Programı’ndan 1,2 milyon tutarında fon almaya hak kazandı. Çalışmalarına Ekim 2021’de başlayan proje dört yıl sürecek.

Avrupa’nın birçok kentinde terk edilmiş endüstri yapıları, atıl durumları nedeniyle ekonomik, çevresel ve kültürel anlamda bir kayba neden oluyor. Oysaki endüstri mirası kapsamındaki alanların kentsel gelişme planlarıyla bir arada ele alınması ve söz konusu alanların korunarak kente bir kaynak oluşturması amacıyla, sürdürülebilir bir yönetim modeli geliştirilmesi gerekiyor.

Kadir Has Üniversitesi endüstri mirasının korunmasını amaçlayan, bu alanda bilgi, deneyim ve yenilikçi fikirlerin paylaşımını teşvik eden uluslararası bir projenin öncülüğünü üstleniyor. “Kentsel Gelişme için Bir Kaynak Olarak Endüstri Mirasının Sürdürülebilir Yönetimi” başlıklı ve kısaca CONSIDER* adı verilen proje, Avrupa Birliği Ufuk 2020 RISE Programı’ndan 1,2 milyon tutarında fon aldı. Projenin ortakları arasında Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkelerinden üniversiteler, belediyeler, kent konseyleri, miras alanları ve sivil toplum örgütleri bulunuyor.

Ekim 2021’de başlayan ve dört yıl sürecek olan CONSIDER projesinin amacı, Avrupa Birliği içindeki ve dışındaki ülkelerde kazanılan deneyimleri araştırmak, mirasın korunması için yenilikçi fikirler geliştirip paylaşmak, endüstri mirasının sürdürülebilir yönetimini ve modern kent yaşamına kazandırılmasını sağlamak.

Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve UNESCO Dünya Miras Alanlarının Yönetimi ve Tanıtımı Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yonca Erkan, endüstri mirası alanındaki Batı Avrupa ve Kuzey Amerika merkezli çalışmaların ve tartışmaların bu proje vesilesiyle Doğu Akdeniz ve Doğu Asya’ya taşınacağını söylüyor.

Proje kapsamında akademi, sivil toplum ve yerel yönetimlerin ortaklığıyla, İngiltere, Almanya, Avusturya, Türkiye, İsrail ve Çin’e uzanan bir coğrafyadaki örnekler ve deneyimler üzerinde çalışmalar yapılacak.

CONSIDER ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için projenin internet sitesini inceleyebilirsiniz: considerproject.eu.

 

(*) CONSIDER, Avrupa Birliği Ufuk 2020 (Horizon 2020) Araştırma ve Yenilik Programı’ndan 101008186 numaralı hibe sözleşmesi kapsamında finansman almıştır.

Ayrıntılı bilgi için:
consider@khas.edu.tr
+90 212 533 65 32 (dahili: 1568)
https://considerproject.eu

 

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish