DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Cüneyt Mengü, Yürekten çalışmalar için destekler devam etmelidir

Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Cüneyt Mengü, Yürekten çalışmalar için destekler devam etmelidir
REKLAM ALANI

Hasan Bayram-İstanbul

Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Cüneyt Mengü Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden en fazla sayıda turist ve döviz girdisi sağlayan seyahat acentalarına oluşturduğu fayda kadar destekler devam etmelidir.

ODDER çatısı altında turizmin gelişmesine katkıda  bulunmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Başkan Mengü açıklamalarına şöyle devam etti;

Bilindiği üzere ; Covid 19‘un tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkileri en fazla turizm sektörü üzerinde görülmektedir .

Hükümetimizin bu konudaki çabalarını her bakımdan olumlu bulmakta ve takdirle karşılamaktayız ancak sektörün kısa zamanda toparlanması ve eski günlerine dönmesi diğer sektörlere nazaran kolay olmayacaktır .

Bu minvalde turizmden alınacak olumlu sonuçlar uluslararası turizm hareketliliğine bağlıdır . Global ölçekte kısıtlamalar devam ettiği müddetçe;  turizm sektörü adına normalleşmeden söz edilemez.

Kısa Çalışma Ödeneğinin; 2021 yılının sonuna kadar turizm sektörü açısından devam ettirilmesi , farklı desteklerin ve kapsamlı teşviklerin hayata geçirilmesi amacıyla ; 2019 yılı ciroları ve istihdam ettikleri personel sayıları  baz alınarak , incoming yapan seyahat acentaları açısından ülkemize getirmiş oldukları döviz ve turist sayıları dikkate alınmalıdır.

Ayrıca pandemi sürecinin başında kredi garanti fonu tarafından hayata geçirilen ertelemeli kredilerin ilk taksit ödeme vadelerinin yine turizm sektöründeki seyahat acentalarının iktisadi dengeleri gözönünde bulundurularak yıl sonuna ötelenmesi de sektörel açıdan zaruriyet derecesindedir .

Aşılama süreci kapsamında, turizmcilerin ve bilhassa turizm saha personelleri başta olmak üzere, şöför, rehber, transfermen  ve insanlarla sürekli yüzyüze iletişim halinde olan ofis personellerinin öncelikli addedilen meslek çalışanları arasına alınması , turizm sektörünün hızla hareketlenmesi ve ülkemiz ekonomisine direk katkı sağlanması bakımından gereklilik ve aciliyet arz etmektedir.

#odder #cüneytmengü #ortadoğu #kuzeyafrika #turizm

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish